Přihlásit se | Registrace

Šestý Larpvíkend: Čtyři v Trojce

DerniéraDerniéra (CZ)

Čtyři národy, šest organizátorských skupin, dvanáct různých larpů a přes dvě stě osmdesát rolí ztvárněných stopadesátkou účastníků. Larpvíkend 6, první český mezinárodní larpový festival, je za námi.

Nabízíme vám krátké ohlédnutí za tím, v čem byl tento Larpvíkend jiný než předchozí ročníky, co se vydařilo a co to pro nás, coby jeho organizátory z Court of Moravia, znamenalo.

Larpvíkend 6 se uskutečnil 6. – 8. listopaduBrně. Komorní larpy, které v jeho rámci proběhly, se opět hrály na různých místech Brna — ve sklepeních, kavárnách, barech, stejně jako v tanečních sálech, historických budovách a na divadelních jevištích.

Poprvé mezinárodní

MidsummerSen noci svatojánské (PL)

Donedávna, když se v českém larpu řeklo „mezinárodní“, znamenalo to Češi a Slováci. Teď už jsme ale o něco dál a tohle slovo můžeme používat oprávněně. Na Odraze 2009 pořádaném Prague by Night se podařilo navázat vztahy s polskými larpery kolem Kuby Tabisze, na skandinávské putovní konferenci pak s Tamasem Banffym a později i s Diim z Maďarska.

Oběma připadla myšlenka mezinárodního larpového festivalu lákavá, slovo dalo slovo a díky úspěšně podanému grantu na Visegrádský fond se mohl celý projekt uskutečnit. Protože — a v duchu této myšlenky se nese i zbytek článku — věříme, že dělat věci společně je lepší, než je dělat sami. A jsme přesvědčeni, že propojování lidí společnou aktivitou určitý smysl.

Jako hostitelé Larpvíkendu vnímáme především dva velké úspěchy.

Nové směry

PrezentacePrezentace organizátorských skupin

Tím prvním je, že se celá akce doopravdy uskutečnila. Ne snad proto, že by s její přípravou byly nějaké zvláštní komplikace, ale proto, že tímto krokem započala nějaká reálná mezinárodní spolupráce. Se vší skepsí, kterou někteří lidé mohou mít k institutu Evropské unie, propojování komunitních scén a sdílení znalostí nemůže vést k ničemu špatnému. Spolu s rozvíjením formátu komorního larpu naopak může začít docházet ke vzniku mezinárodních projektů a lepších, kvalitnějších her pro (české, slovenské, polské, maďarské) hráče.

Prezentované hry vytvořily opravdu pestrou mozaiku žánrů a především stylů. Mohli jste si užít larpy připravené ve stylu jeepformy, larpy s vypravěčskými prvky známými u klasických rolových her i odlehčené rolové hříčky. Vedle sebe stály přepracování malostrukturované zážitkové hry, netradiční hry se slovy či klasické komorní larpy, jak je hráči znali z dřívějška.

Český larpový rybník je poměrně malý, tak tedy naplno otevřme stavidla k rybníkům sousedním.

Noví lidé

BabelBabel (HU)

Druhým zásadním úspěchem, který jako organizátoři cítíme, je to, že se Larpvíkend stal i místem pro setkání lidí z různých skupin. Na sobotní párty v kavárně Kunštátská trojka se totiž potkali nejen lidé, kteří na festivalu hráli nějaký larp, ale i jejich kamarádi, známí; mnohdy i takoví, co Brnem jenom projížděli.

Kdyby to neznělo jako heslo z reklamy na mobilní telefony, řekli bychom, že larpy spojují lidi. A to je pro nás jedině dobře, protože díky tomu se bude myšlenka larpu šířit mezi další, poroste počet jeho hráčů a… a dál už to znáte sami. Podle hrubého odhadu na Larpvíkendu byla polovina hráčů, kteří začali s larpy letos či hráli úplně poprvé, což nás opravdu těší, protože ještě před třemi roky, když jsme pořádali první ročník bychom nedoufali ani v padesátku larperů, natož pak padesátku nováčků.

Kam s festivalem dál?

Paradoxně nejpalčivějším problémem letošního ročníku byl malý počet herních míst. I přes fakt, že jsme otevřeli o 70 více míst než loni, tak bylo „vyprodáno„. Od hodně hráčů víme, že se prostě nestihnuli přihlásit včas, a to jsme v podstatě vůbec nespustili reklamní kampaň. Rozšířit festival do více souběžných linií však není až tak jednoduché, protože v silách naší organizace není pokrýt organizaci takto rozšířeného festivalu a zároveň uvádět vlastní autorské hry. A je otázkou, jestli by vůbec bylo dostatek her od partnerských skupin. Neumíme teď jednoduše odpovědět, ale cítíme, kde tlačí bota. A do dalšího ročníku s tím něco budeme muset udělat, to je nám jasné.

Na závěr zbývá už jen milá povinnost poděkovat Visegradskému fondu za dotaci, partnerům ze skupin ERA, Halahoj, Ostromjáték Hagyományőrző Egyesület, Prague by NightWielosfer (v abecedním pořadí) za jejich hry a také všem pronajímatelům lokací, kteří Larpvíkendu vyšli vstříc. Speciálně pak Kavárně Kunštátská Trojka, která nám poskytla zázemí po celou dobu festivalu.

Šestý Larpvíkend je úspěšně za námi, tak tedy na viděnou u sedmičky.

Odkazy

  • Festival Larpvíkend
  • Kompletní archiv fotografií Jitky „Semíka„ Semotamové (ukázky použity kolem článku)
  • Reportáž na stránkách Ostromjátéku [EN]
  • Reportáž na stránkách Wielosferu [PL]

Zanechte komentář

Oddíly kategorie ‘Reportáže’

Nejčastější štítky

Archivy