Přihlásit se | Registrace

Larpy v Chorvatsku

Ognjeni Mač na SFeraKonu 2009Ognjeni Mač na SFeraKonu 2009

Letos v létě jsem na internetu zjišťoval, kolik států v Evropě má své domovské stránky larpů. Jednou z mála takových zemí je i Chorvatsko. Nejen proto, že mám v Chorvatsku kamaráda, jsem se rozhodl zjistit, jak se to vlastně s hraním larpů na jih od našich hranic má – vždyť až třeba zase pojedete na rodinnou dovolenou k moři, můžete si vyčlenit den či dva a zahrát si nějakou místní hru.

Stránky www.larp.hr, na které jsem narazil, spravuje nezisková organizace Ognjeni Mač, která se zabývá pořádáním larpů v Záhřebu a okolí. V době Facebooku nebylo nic snazšího, než se pokusit nalézt na ně kontakt a Ivan Žalac, jeden z členů sdružení, mi poté poskytl následující rozhovor.

Můžeš mi napsat něco o sobě, případně o sobě jako o hráči larpů?
Jmenuji se Ivan Žalac. Jsem fanoušek sci-fi a fantasy od dětství a hraní rolových her jsem si zamiloval v momentě, kdy jsem se s ním setkal. Když jsem slyšel o larpu poprvé, před devíti lety, věděl jsem, že je to něco, co chci dělat. Hráčem larpu jsem tedy byl vždy.

Kdy ses poprvé setkal s larpem? Pamatuješ si, jakou jsi v něm hrál roli?
Můj první kontakt s larpem byl na podzim roku 2000, nicméně poprvé jsem se larpu zúčastnil až v létě roku 2001, kdy jsem hrál mladého barbara.

Můžeš mi napsat něco o vaší skupině? Co děláte? Pro koho? Jak dlouho?
Skupina, se kterou hraji, je nezisková organizace Ognjeni Mač. (Pozn. autora: Ognjeni Mač lze do češtiny volně přeložit jako „Planoucí meč„.) Jsem jejím členem poslední tři roky a zastávám pozici v užším vedení organizace. V současnosti pořádáme fantasy larpy, nicméně plánujeme i uspořádání postapokalyptického larpu.

Máte již nějaký úspěch, se kterým byste se chtěli pochlubit?
K larpu jsme přivedli mnoho nových, mladých hráčů. Stejně tak jsme uspořádali řadu prezentací, demonstrací a ukázek toho, jak zábavné mohou larpy být.

Maksimirská akce, únor 2009Maksimirská akce, únor 2009

Kde vyhledáváte další, nové hráče? Máte nějaké komunitní fórum či centrální internetové stránky? Kalendář akcí nebo něco podobného?
Sami sebe se snažíme hodně prezentovat a propagovat na lokálních sci-fi conech a samozřejmě přes internet. Na stejných místech vyhledáváme i nové hráče. Hráči stolních rolových her jsou naší primární cílovou skupinou. Naše sdružení spravuje internetové stránky www.larp.hr, které obsahují i diskuzní fórum. Jednou ze součástí tohoto fóra je pak také interní kalendář akcí. A samozřejmě máme založenou skupinu na Facebooku – LARP Hrvatska.

Máš nějaký sen o tom, jaký larp bys chtěl někdy v budoucnosti uspořádat?
Mnoho svých nápadů jsem letos vložil do velkého larpu, který jsem v létě spolupořádal. Daleko více myšlenek bych použil, pokud bych měl více volného času na zorganizování jiného larpu. Hodně mých snů se točí kolem tvorby příběhu.

Jsou larpy v Chorvatsku populární? Kolik lidí je u vás hraje? Dá se mluvit o něčem, co by se dalo označit jako larpová komunita?
Larpy jsou v Chorvatsku celkem populární. Jsou zde dvě hlavní larpové komunity, rozdělené mezi dva proudy her, které se u nás nejčastěji hrají. Je to fantasy komunita a vedle nich komunita hráčů upírských larpů. V součtu by se asi dalo mluvit o několika stovkách hráčů. Ale na vrcholu těchto skupin je poměrně dost lidí, kteří pravidelně hrají naše komorní hry na různých sci-fi conech.

Jaké různé druhy larpu máte v Chorvatsku (žánry, druhy larpu)?
Samozřejmě máme fantasy larpy, které jsou spíše zaměřeny na akci a kde se bojuje měkčenými zbraněmi. Většinou je do nich začleněn i nějaký systém magie. Největší z těchto her jsou obvykle vícedenní, včetně táboření. Stejně tak máme larpy zaměřené výhradně na hraní role. A v neposlední řadě jsou to zmíněné upíří larpy, zcela podle systému Camarilla.

Můžeš prosím popsat nejpopulárnější chorvatský larp?
Rád bych řekl, že jsou jimi Maksimirské akce Ognjeni Mač. Jsou to krátké, půldenní akce, pořádané v největším parku Záhřebu, Maksimir. Jsou to hry, kterých se účastní velké množství hráčů. Obvykle je příběh založen na „bojových hrách„ většinou s fantasy settingem. Obvykle jsou pořádány jedenkrát měsíčně od jara do podzimu.

Jaký je největší larp, který se v Chorvatsku pořádá? A který je nejstarší?
Největší larp v Chorvatsku je opět Ognjeni Mač. Jedná se o čtyřdenní fantasy akci, která se koná dvakrát ročně a to koncem května a pak koncem července. Zahrnuje táboření v lese poblíž města Jastrebarsko a je tam vždy spousta legrace.

Kde všude se v Chorvatsku larpy hrají? Je zde nějaká oblast, kde se larpy hrají více?
Nejvíce fantasy hráčů je ze Záhřebu. Další silnou oblastí je Osijek. Dříve taktéž působily skupiny ve městech Rijeka, Pazin a Kutina. Velké akce se tedy nyní soustřeďují převážně kolem Záhřebu. Největší skupina hráčů upírských larpů je v Osijeku a v Rijece.

Pro kolik hráčů se obvykle larpy v Chorvatsku pořádají? A jak dlouho trvá takový larp udělat? Případně, kolik lidí pořádá jeden larp?
Většina chorvatských larpů se pořádá pro deset až čtyřicet hráčů. Délka přípravy záleží na tom, zda se akce pořádá venku v přírodě, nebo jinde. Obvykle nám to nezabere moc času, ale vždy se alespoň měsíc věnujeme tvorbě příběhu a hry. Nejvíce práce se udělá poslední jeden či dva dny předem (nakupování, stavby apod.). Organizační tým běžně tvoří dva až čtyři lidé, kteří jsou do pořádání plně zapojeni; ovšem hráči sami se také na přípravě podílejí.

Larp Jaska 3, ročník 2009Larp Jaska 3, ročník 2009

Máte jednotný herní systém, případně jednotná pravidla pro zbraně?
Naše fantasy larpy používají systém podobný několika jiným. Boj a pravidla jsou poměrně jednoduché. Používáme kontaktní systém boje se silně měkčenými zbraněmi, které činí tento boj bezpečným. V podstatě se dá říct, že náš systém je hodně podobný systému Amtgard.

Pokud já, jako Čech, přijedu do Chorvatska, mohu si zahrát některý z vašich larpů? Byl by jazyk překážkou? Případně, požadujete nějaké speciální znalosti či vybavení?
Samozřejmě, že si můžeš zahrát. Dost z nás umí dobře anglicky. A myslím si, že i kdybys mluvil pouze česky, tak se ti podaří zachytit alespoň základní informace díky podobnosti jazyků (což mi pomáhalo v době, kdy jsem byl v Praze). Tak či tak tu při hraní role jazyková bariéra vždycky bude. Na druhou stranu si jsem jistý, že to může do hry přinést mnoho zajímavých situací. Pokud by sis chtěl u nás nějaký larp zahrát, nepotřebuješ žádné další speciální znalosti. A věřím, že zde vždy bude nějaké to vybavení k zapůjčení.

A co teorie larpu? Je v Chorvatsku někdo, kdo se např. účastní Knutpunktu nebo něčeho podobného? Případně jsou u vás akademické práce či studie o hraní larpů?
Bohužel. Nic seriózního z teorie larpu tu není. Žádné větší publikace. Ale mám pocit, že je tu jedna či dvě akademické práce. Jednou za čas pořádáme setkání, kde si vyměňujeme zkušenosti a diskutujeme případné změny, které se pak samozřejmě snažíme implementovat do her.

Jaké jsou tvé (či vaše) plány na další pokračování hraní larpů v Chorvatsku? Kam byste chtěli své larpy posunout?
Pokud můžu mluvit za naši organizaci, tak vidím, že v budoucnosti jsou důležité dvě základní věci: kvalita a počet larpů v Chorvatsku. Osobně zakládám rodinu, a tak jen doufám, že i v budoucnu budu mít čas na „larping„.

Pokud by se našel někdo další zajímající o vaši práci, jak tě případně může kontaktovat?
Můžeme se spojit např. na našem oficiálním fóru, kde máme mezinárodní fórum založené právě za tímto účelem.

Díky moc za to, že jsi mi věnoval něco z tvého času.

Zanechte komentář

Oddíly kategorie ‘Reportáže’

Nejčastější štítky

Archivy