Kuba Tabisz, muž za larpy ve Vratislavi
Jakub Tabisz je vůdčí osobností larpové komunity v polské Vratislavi. Jsme spolu v kontaktu již několik měsíců a před časem mě požádal o rozhovor o naší larpové scéně pro polské larpové fórum. Otázky původně poslal on mně, ale dohodli jsme se, že bude zajímavé, když na ně odpoví i on sám a přiblíží nám tak polskou larpovou scénu a své projekty. Překlad rozhovoru vám přináším v tomto článku.
Popiš prosím stručně tvoji skupinu a její úspěchy. Jsou larpy v Polsku populární? Můžeš popsat nejznámější larpové akce?
Jsme velmi aktivní larpová komunita v jednom z největších měst v jihovýchodním Polsku, nedaleko od hranic s Českou republikou. Zabýváme se larpy, dílnami, vzdělávacími programy, dny deskových her a přidruženými aktivitami. Pořádáme minimálně jeden larp týdně.
Larpy jsou v Polsku celkem populární a většina měst má svoji larpovou skupinu. Pro larpovou sekci se najde místo na každém conu. Největší larp je Orkon, což je larp v přírodě vycházející z Tolkienova světa. Druhý největší je larp Oldtown založený na post apokaliptickém settingu a počítačové hře Fallout. Nejvíc larpů se odehraje na conech pořádaných po celém Polsku. Největší herní cony jsou Pyrkon v Poznani, Polcon (který se koná každý rok v jiném městě) a Falcon v Lublinu. Larpy se v celém Polsku stávají každým rokem čím dál populárnější.
Jaký byl tvůj první larp, který jsi hrál? Popiš prosím hlavní děj a tvoji postavu. Líbilo se ti to?
První larp, kterého jsem se zúčastnil, se konal na conu ve Varšavě. Byl vytvořen podle polské stolní rolové hry Wolsung ve steampunkovém žánru. Něco jako Liga výjimečných nebo PC hra Arcanum. Hrál jsem špióna, který chtěl utéci ze země s kufříkem plným tajných dokumentů. A zároveň jsem měl malý problém, tedy že jsem byl infikován hroznou nemocí – lykantropií. Nakonec jsem ztratil kufřík a proměnil se ve vlkodlaka. Se svým hereckým výkonem jsem spokojen nebyl, ale jinak si myslím, že ten larp byl velmi zajímavý.
Proč ses rozhodl dělat vlastní larpy?
Je to velmi zajímavá platforma pro vyjádření myšlenky. Myslím si, že se dá dobře využít jako forma uměleckého díla, vzdělávacího programu nebo simulační hry pro firmy. Je to něco výjimečného a já s touto formou chci experimentovat.
Samozřejmě jsem prošel typickými larpy a téměř všechny byly identické. Princ je mrtev, musíme najít nového atd. Ale já se snažím dělat něco jiného. Věřím, že můžeme prezentovat larpy široké veřejnosti. A také na tom pracuji.
Co je pro tebe při tvorbě larpu nejobtížnější?
Mám hodně nápadů a věřím, že téměř všechno se dá zpracovat jako larp. Třeba i brazilská mýdlová opera! Nejtěžší je pro mě vytvořit larp, který bude dobře vypadat před nováčky. Je to hodně o práci s koncepty a analýze možných důsledků nejrůznějšího hráčského jednání. Jednou z nejtěžších věcí je udělat larp, který bude zajímavý i pro diváky. Není to vždy nezbytné, ale je to dobrá zábava. Největší výzvou je vytvářet jasná a jednoduchá pravidla pro každého a hlavně zajímavá pro běžné lidi, nezkušené hráče.
Co je zdrojem tvé inspirace pro tvorbu larpu?
Knihy jako Shakespearovo dílo, dobré filmy a televizní seriály. Klasické i fantasy knihy. Ale také cokoli, co vidím na ulici. Někdy jen jedno slovo může stačit k vytvoření dobrého larpu. Nebo taky šílené myšlenky.
Co pro tebe znamená larp? Je to jen zábava? Nebo umělecké dílo? Nebo něco jiného?
Je to nová forma vyjádření a je velmi zábavná téměř pro každého. Je lepší než happening a jiná než inscenace v divadlech. Myslím, že je to silný nástroj. A chtěl bych jej využít k tvorbě uměleckých děl a vzdělávacích programů.
Doposud jsem vytvořil dva vzdělávací larpy pro děti a právě pracuji na vzdělávacím programu pro preveci drogových závislostí. Také jsem vytvořil velmi volnou larpovou adaptaci Snu noci svatojánské od Williama Shakespeara.
Kde se tvoje larpy odehrávají?
Hrajeme v interiérech, klubech, městských parcích, speciálních kulturních domech v našem městě a také na univerzitách.
Můžeš popsat nějaký svůj larp?
Například larp Generace. Je to larp o vývoji myšlenek. Každý hráč hraje reprezentanta šesti generací své rodiny. Hráči jsou cestovatelé v čase na jedné velké lodi, která letí šest generací na jinou planetu. Každá postava má kartu s pěti různými oblastmi (náboženství, morálka…) a jeden názor na každou oblast. V každé generaci musí hráč najít partnera, aby spolu mohli zplodit dítě a vymění si navzájem minimálně jeden názor.
Poté první generace umírá a nastupuje nová generace, hráč hraje zástupce stejné rodiny, ale v nové generaci, která má trošku jiné názory, než měli rodiče. Hlavním cílem je udržet si co nejvíc původních názorů, což je obtížné, protože musíte své názory měnit minimálně pětkrát za hru.
Na konci hry hlasuje každý hráč na základě poslední kombinace svých názorů, jak by chtěl žít na nové planetě. Jestli si vybere například demokracii nebo fašismus. Zní to docela komplikovaně, ale vlastně je to snadné. Každý hráč má jedinečnou sadu názorů, pět různých názorů v pěti oblastech. Hra má i další prvky jako speciální události (třeba asteroidy) nebo funkce (jako psycholog).
Pro kolik hráčů jsou obvykle tvoje larpy určeny?
Většinou pro 20 – 25. Někdy víc, někdy míň. Vytváříme scénáře pro různé počty hráčů.
Jak dlouho vám trvá vytvořit larp? Která část příprav vezme nejvíc času?
To záleží. Uvádíme minimálně jeden larp týdně. Ale jsou samozřejmě složitější hry. Příprava larpu Generace trvala týden intenzivní práce. Nejdelší a nejúnavnější část je psaní postav.
Kolik organizátorů vytváří jeden larp?
Většinou dva. U větších projektů tři čtyři nebo i víc. Jeden z tvůrců je většinou autor myšlenky, ale ne vždy. Máme hodně larpů s dvěma tvůrci myšlenky.
Jak pro své hry sháníte hráče?
Přes internet nebo přes kamarády. Děláme také propagační akce s plakáty. A naše hráčská základna se docela rychle rozrůstá.
Jaké v larpech používáte mechaniky a pravidla?
Každý larp má jiné mechaniky, většinou vznikají přímo pro daný scénář. Například výměna názorů v Generacích. Preferujeme herecký přístup a herecké hraní před házením kostkami. Ale hodně experimentujeme se strukturou larpu a nejrůznějšími herními mechanikami.
Jaké jsou vaše nejbližší plány? Připravujete nějakou akci? Larp?
Pracujeme na vzdělávacím programu pro školy. Bude to larp o drogových závislostech postavený na motivech z Petra Pana. Každý týden pořádáme larpová setkání otevřená komukoli. Jsou to většinou experimentální formy larpů s jasnými a jednoduchými pravidly. Připravujeme také náš vlastní con ve Vratislavi. Plánujeme navštívit jiné země. Chystáme se uspořádat semináře o larpech. Vytváříme psané materiály o larpech pro veřejnost.
Vaše plány do budoucna? Co chcete dělat se svými larpy dál?
Chci představit larp široké veřejnosti. Chci vytvořit něco nového, využít tento silný nástroj pro umělecké vyjádření a poukázat na důležité sociální problémy.
Jak tě mohou případní hráči nebo lidé zajímající se o tvoji práci kontaktovat?
Na našich webových stránkách, na e-mailu či icq. Jsem opravdu nadšený do jakékoli larpové iniciativy nebo projektu.
Stránka skupiny: http://www.wielosfer.pl
Kontakt na Jakuba Tabisze: kubatabisz@gmail.com, ICQ 415-439-563
Pozn. redakce: Rozhovor nebyl redakčně krácen.
Pořád je kde se učit.
Teď by nás zajímalo, co se Poláci dozvěděli o českém larpu :-).