Češi dobývají larpový svět
Začalo to vlastně už v roce 2007, kdy po Permonově opakovaném návrhu poprvé vyrazila česká skupina na Knudepunkt, desátý ročník skandinávské konference o larpu, toho roku pořádané Dány u Kodaně. Návštěvu Češi opakovali i další rok (na Solmukohtě ve Finsku) a letos v Oslu konečně obohatili program také svým příspěvkem. Tomáš Kopeček s Janou Jevickou tam představili Česko a hlavně vývoj českého larpu. Protože Permon je starý skaut, potkal se ještě s totalitním Svazarmem a podobná práce s dětmi a mládeží ho poměrně ovlivnila, Skandinávci jím byli šokováni. Od něj se totiž dozvěděli, že kořeny českého larpu sahají až do naší První republiky a jsou tak o více než třicet let starší, než si u larpu jeho teoretici doposud dokázali připustit.
Permon sklidil u posluchačů poměrně velký ohlas a dostal i nabídku na další přednášky. Chvíli pravda trvalo, než všichni skutečně uvěřili, že nejde o žádnou pečlivě připravenou fabulaci, ale jména jako Foglar a Zapletal byla na české wikipedii přesvědčivě k dohledání. Česko tak získalo na poli larpové teorie již nesmazatelné jméno. Permon navázal slibné kontakty a protože se zajímal o hraniční hry, přirozeně se napojil na skupinu kolem Stenrose a Montoly.
Právě ti ho požádali o shrnující článek popisující počátky pervazivních a rolových her v Česku – žádné jiné zdroje totiž v angličtině zatím dostupné nejsou (ale přiznejme si, a jak by Permon jistě potvrdil, v češtině je to bída jen o trochu menší). První část jeho článku právě vyšla na webu o pervazivních hrách. Zabývá se počátky městských a táborových her ve spojitosti se skautským hnutím. Rychlé Šípy a Velký Vont jsou překvapivá jména v souvislosti s larpem (možná lépe – pervazivním hraním) nakonec i pro nás Čechy. Těšíme se na další část, která by se měla dotknout především Svazarmu a trampingu v pozdějších letech.