Titulok článku je veľmi voľnou citáciou z knihy Johna Wyndhama ´Den trifidů´. Na motívy tejto knihy sa minulý víkend odohral v českých Mikuloviciach LARP, na ktorý som kvôli covidu čakala vyše roka a v krátkom súhrne prinášam dôvody, pre ktoré sa to oplatilo.
Odpověď na otázku, co za larp jsou Kroniky Nového Illenu, může být dvojí.
Pokud o tom nechcete napsat článek, tak ta rychlá a maličko zavádějící by zněla asi takhle:
“Kroniky Nového Illenu je Nekonečný příběh po masivní invazi Warhammeru a 300 letech vlády rigidního císařství a tmářství ve světě plném magie. Okořenit to ještě můžete genocidou indiánů na Divokém západě, náboženským fanatismem a hodně barevnými kostýmy a makeupem.”
Pokud byste ale pět let práce a čtyři díly pokračující ságy nechtěli degradovat do dvou vět, existuje i o něco delší odpověď.
Celý článek »
Otázky (nejen sexuálního) obtěžování jsou už běžnou součástí diskuze moderní společnosti a dotýká se to i komunity hráčů larpu. Přibližně před rokem proto vznikl i v českém prostředí prostor pro svěřování se a komunikování problematiky právě v souvislosti s larpem. Facebooková skupina Larperky sobě skutečně otevřela bolavé téma a kolem její existence stále kolují kontroverze. To, jak funguje a jaké si klade cíle, je stále pro řadu lidí nejasné, proto vznikl tento text, který se na nejčastěji pokládané otázky snaží odpovědět a vyvracet tak i některá nedorozumění.
Celý článek »
Série larpů Melloria není v českých vodách žádným nováčkem. Letos v září se hra uskuteční v pořadí již v sedmém pokračování a to v prostoru westernového městečka Stonetown. V rámci naší snahy o přiblížení barvité české larpové scény jsme požádali organizátory, aby si s námi o hrách popovídali, a jmenovitě Arling (Luboš Brhel) nám vyšel vstříc a zodpověděl celou řadu všetečných dotazů.
This half of the article ends our story about the evolution of chamber larp in the Czech Republic (and Slovakia). I started writing this essay as a by-product of the recent larp book Check Larps because I thought it was high time for reflecting on the past before the details vacated my mind for good. In the
first part, I covered the first six years and the way the genre transformed from its first timid steps to an era when we had a chamber larp festival on every corner.
S propuknutím pandemie a omezením všech shromáždění samozřejmě došlo úhony i organizování larpů všech druhů a velikostí. Přesto se dál hraje: larpy se začaly přizpůsobovat nebo rovnou tvořit pro online prostředí. Navzdory spekulacím, nakolik je to vlastně larp (a jak tomu správně říkat), se samotná praxe nad podobnými filozofickými otázkami nepozastavuje a my se tak v českém prostředí setkáváme s mnoha e-larpy či online larpy, ať už českými originály, nebo přejatými ze zahraničí.
V tomto článku vám přinášíme přehled těch her, které se hrály, hrají a mnohdy ještě hrát budou.
V prosinci se pod hlavičkou spolku Rolling konal první ročník Larpové konference. Jejím tématem bylo Učení se z chyb a s příspěvky vystoupilo 22 českých i mezinárodních řečníků a řečnic. Pokryli přitom širokou škálu témat od přístupů k designovému procesu, přes konkrétní problematiku blackface, psaní obojetných postav, dobrovolnictví, až po fenomény sexuálního obtěžování či úzkostí na larpu.
Konference byla původně plánovaná jako dvoudenní setkání, vzhledem k pandemické situaci se přes překážky uskutečnila alespoň v podobě sobotního online streamu na vlastním Youtube kanále. Níže přinášíme přehled záznamů včetně anotací.
Celý článek »
Last year, a team of authors published a Czech collection of chamber larp scenarios called Check Larps. I wrote the introduction, focused on the specific features of the Czech approach to this format, and in the process, I realized that it would be interesting to look back on the history of Czech chamber larps in general. I was interested in looking at major shared features and intersections in their development, as well as important milestones. After all, there was a time when chamber larp was one of the main drivers of innovation in Czech larp and would often massively determine the shape of larp as a medium in the Czech Republic overall.
Celý článek »
Pro řešení sexuálního obtěžování na akcích je důležitá nejen prevence problému, ale také dobrá reakce ve chvíli, kdy k něčemu dojde. Pomoci řešit problematickou situaci může jakýkoliv účastník akce, nicméně organizátoři se často dostávají do pozice, kdy se jim přijde někdo svěřit a na nich pak leží odpovědnost nalézt řešení. Článek navazuje na náš talk z Larpové konference 2020 a zaměřuje se proto na sexuální obtěžování právě z pohledu larpových organizátorů. Snaží se pojmout jeho právní rámec, přinést konkrétní tipy pro řešení incidentů na akcích a poskytnout obecné zásady a vodítka k tomu, jak situace posuzovat. Oblasti prevence se budeme věnovat samostatně v dalším díle.
Celý článek »
Článek Nordický larp: Divadlo, umění a hra vyšel poprvé v roce 2010 jako úvod pro opus magnum nordického larpu, časosběrnou encyklopedii Nordic Larp. Cílem knihy samotné bylo dosavadní dílo a vývoj nordického larpu představit veřejnosti i zahraničním larpovým komunitám i posloužit jako odrazový můstek pro autory a hráče vlastní tradice. Stenrosův úvodní článek, který zde máte příležitost si přečíst, potom sloužil jako obecný přehled kontextu, který nordický larp i larp celkově zasazuje mezi kategorie pro veřejnost srozumitelnější, jako je divadlo, umění či hry. Dnes, o jedenáct let později, tento článek stále zůstává jedním z úhelných kamenů nordické tradice i akademických pojednání o larpu celkově.
Sepsal Jaakko Stenros, přeložila a předmluvou opatřila Iva Vávrová.
S ohledem na situaci kolem pandemie se řada organizátorů i hráčů zabývá otázkami, jak se s novými pravidly společenského setkávání vyrovnat, pokud chceme dál larpy hrát. Rozhodl jsem se sepsat strukturovaný dokument, v němž vyhodnocuji situaci a přicházím s návrhy, jak (nejen) následující sezónu plánovat a nad čím uvažovat. Téma tímto otvírám, ale nevyčerpávám; další postřehy a diskuze dále probíhají například v Larpovém mostě.
Text vznikl na začátku února 2021.
Pokud jste měli pocit, že se loni neděly žádné larpy, případně jste nabyli dojmu, že larpy jsou mrtvý koníček, přinášíme zprávu o hře, která loni nejen že proběhla, ale navíc šlo o prvotinu vydupanou navzdory všem nepříjemným překážkám. Z loni zasazeného semínka také letos vyroste pěkný stromek v podobě otevřeného formátu Příběhů. Už jste zvědaví? A co když zmíníme, že se to odehrává ve světě League of Legends? O hře vám povypráví sama Klára En Hrušková, třeba se v tom i sami nejdete.
Celý článek »