Přihlásit se | Registrace

Archiv: 2016

Jak se hraje severský larp

Úvod

Carolina Dahlberg

Carolina Dahlberg, první z autorek hry

Foto: Michal Kára

Už nějakou dobu jsem slýchal o tom, jak jsou severské larpy jiné než naše, jak jsou temné, hráči si při nich libují v depresi a vůbec. Protože jsem zvědavý a rád poznávám nové styly hry, docela mě to zajímalo. Takže když jsem se dozvěděl o mezinárodním běhu severského larpu Brudpris v Dánsku, dlouho jsem neváhal, přihlásil se, dostal se a zúčastnil se.

V tomto článku se vám pokusím přiblížit, čím jsou severské larpy odlišné od těch našich a čím by jejich styl mohl být inspirací pro zlepšení našich vlastních her. Je mi jasné, že na základě jednoho běhu jednoho larpu vyvozovat nějaké širší závěry může být ošidné, a proto jsem se ujistil u autorů larpu, že vlastnosti, které tu popisuji, jsou opravdu pro severský larp typické a nejsou záležitostí jen tohoto jednoho larpu. Doufám, že se mi moji zkušenost podaří předat co nejlépe, i když přímému zážitku se samozřejmě nic nevyrovná.

Celý článek »

Poznámky z tvorby sandboxového larpu

Článek je souhrnem poznatků z několikaletého vývoje larpů, především MethanCity série a popisuje přístup, s jakým hry tvoříme. Při ohlédnutí zpátky můžeme pojmenovat prvky, které se nám osvědčily a mohly by být dobře přenositelné do dalších projektů. Jsou to především principy kotvení herní zkušenosti a práce se sandboxovým světem obecně. Kotvy, jakožto jeden z hlavních principů, se podle našeho názoru hodí prakticky do jakékoliv hry (naživo). Mohou herní zkušenost posunout směrem k větší uvěřitelnosti a přispět k ponoru hráčů do herního světa. Článek je tak trochu na pomezí vyprávění o tvorbě larpu a teoretičtějšího popisu zmíněných prvků (varování – může proto někomu připadat rozpolcený mezi tyto dva způsoby psaní – a bude mít pravdu).

12195041_1635334530089733_4078118454017676821_o

Celý článek »

Black Friday: Výlet do Itálie

Je to sotva 10 dní, co se poměrně velká česká výprava zúčastnila „modern-day thriller„ larpu v Itálii s názvem Black Friday. Děj larpu je zasazen do rurálního městečka Liberty Town ve státě Wyoming. Protože nebylo snadné na larp sehnat ohlasy, poprosil jsem Davida Františka Wagnera (stejně jako jednoho z autorů Francesca Pregliasca), zda-li bych mohl na larpy.cz zveřejnit jeho zpětnou vazbu na larp, kterou vnímám jako kromobyčejně kvalitní.

Pokud se tedy nebojíte anglického jazyka, níže je k dispozici.

Celý článek »

Krátce: Claus Raasted o larpech za peníze

claus_predavatelj

Claus Raasted napsal do (převážně americké a fantasy) skupiny Larp Haven, že vydělává larpy od roku 2002 a lidé se ho mohou ptát na co chtějí. Claus Raasted je jeden z mála evropských larperů, který se larpem skutečně živí. Začínal v roce 2002 s dánskými fantasy bitvami a v  roce 2005 založil společnost Rollespilsfabrikken. Společně s Poláky stojí třeba za Collega of Wizardy či Fairweather Manor a nyní připravuje dosud nezveřejněnou věc ve Spojených Arabských Emirátech. Screenshoty jeho odpovědí můžete nalézt níže: Celý článek »

Manifest obsahového larpu

V tomto textu my, níže podepsaní, představujeme pozici současného obsahového larpu, základní postupy jeho tvorby a charakteristické rysy.

Pojem obsahový larp vznikl v České republice k popsaní jednoho z tuzemských proudů larpu, zaměřeného primárně na obsah dodávaný autorem. Nechceme si ho ale přivlastnit a věříme, že může posloužit i k popisu některých zahraničních her. Obsahový larp považujeme za svébytný typ hry, jak v rámci české larpové subkultury, tak v širším mezinárodním kontextu.

manifesto4

Celý článek »

Vůle k experimentu. Případ Cien Años de Soledad

Původním záměrem bylo napsat několik řádků o nedávné premiéře nového larpu. Nakonec to dopadlo jinak. Nějak se ve mně probudila vůle formulovat do nedávna jen podvědomě vnímané úvahy o tom, proč v mnohem větší míře neexperimentujeme s tím, jak larp, zejména larp obsahový (komorní a dramatický), vypadá, a proč o něm pořád přemýšlíme způsobem, jako před spoustou let. Místy půjde o text poněkud těžkotonážní, dlouhý a pro někoho abstraktní (to jen abyste neříkali, že jsem vás nevaroval).

14215425_1421074557908243_1377365951_o Celý článek »

Recenze: Larp na vlnách Za obzor

14115576_300783360279224_1769456801583508713_o

Rok 2016 je na larpy bohatý. Dokonce tak moc bohatý, že některé peckové hry je nutné odložit či dokonce zrušit. Jedna z her letošního roku ale překvapí, a to především tím, že se odehrává na reálné lodi. A také svou cenou. 18 800Kč nedáte ani za dovolenou v Chorvatsku, natož za hru. Přesto se našlo přes 40 hráčů, které vysoká cena neodradila s vidinou zážitku, na který se nezapomíná.

Celý článek »

O hráčích

Často slýchám kolem sebe o tom, jaké jsou povinnosti organizátorů / autorů / designerů larpů (pozn. 1) a co by měli všechno dělat, aby ty jejich larpy byly udělané správně a hráči si je užili. Někdy se těchto rozhovorů sama účastním a někdy je dokonce s jinými lidmi zahajuji. Myslím, že tyto diskuse jsou důležité a přínosné, přesto bych se v tomto textu chtěla věnovat jinému tématu. Larp je participativní činnost – to je ostatně část definice larpu, která jej odlišuje třeba od filmu. Larp není něco, co organizátoři připraví a hráči “zkonzumují”. Odpovědnost za hru tudíž nemůže ležet pouze na organizátorovi, ale také na hráči. O hráčské odpovědnosti za hru se hovoří výrazně méně – a to je podle mě trochu škoda. Pojďme to společně napravit.

11287137573_d0f6f9bf95_b

Autor fotografie: Tuomas Puikkonen, larp Halat Hisar

Celý článek »

O designu spolu/sami

Začalo to poznámkou “Jaká je hranice civilnosti v larpu?”. Skončilo nadšenými ohlasy a mimořádně vysokým hodnocením na larpové databázi. Někde mezi tím jsme s Luckou Chlumskou vytvořili lyrický městský larp spolu/sami a během dvou červnových víkendů roku 2016 ho v Praze pro 21 hráčů uvedli.

Promo foto od Hanky Maturové.

Promo foto od Hanky Maturové.

Celý článek »

LARP Eternyje 2016 – Zlatá horečka

Eternyje se koná 29 – 31. července v Čeřeništi nedaleko Ústí nad Labem. Bližší informace:
http://eternyje.larpunk.cz/https://www.facebook.com/events/241428462897742/

Celý článek »

Review Together / Alone

12901491_991031650983218_3719635548139810822_o

Together / Alone is a game set in the contemporary Prague. The characters who are playing the game, are normal people with their issues, romances and everything else. We created these characters via the workshops set before the game. The game was played mixed in Czech and English. As for the duration, there was one weekend for workshops a week between where we were creating our online life and 24 hours of the game itself. The main topic is whether we can be happy if we find our soul mate. I am not sure whether the game answered this question, at least not for me, but it was definitely worth playing.

Celý článek »

Larp v ČR a šovinismus

V posledních letech se na poli genderu a larpu střetávají názory, postupy a s tím související ideologie v pozadí. K tématu posledních pár let shromažďuji nějaké ty drobné poznámky a názory z diskuzí ze všech stran. Dospěl jsem k tomu, že stav diskuze je stále vlastně docela nemilý a je výrazně ovlivněn jak banalitami, jako jsou osobní sympatie a antipatie či pocity konkurence mezi tvůrci a jejich příznivci, tak i o dost relevantnějšími faktory. Mezi ně patří třeba komplexní síť vztahů mezi rovinami, na kterých se larp odehrává (subjekt jako hráč, jako člen komunity, jako postava v settingu), která až příliš často způsobuje, že se bavíme každý o něčem úplně jiném. Tento text je pak možné brát jako nějaký výkop, jak problém vnímám, dělím a tak.

kmeny3 Celý článek »

Fairweather Manor: čeští hráči versus nordic larp

Fairweather Manor je výpravný polsko-dánský larp o životě šlechty a jejího služebnictva v předválečném roce 1914. Za 12.000 korun tu dostanete dva dny all inclusive larpu na nádherném zámeckém hotelu, se 130 dalšími převážně evropskými larpery.

Kromě opulentní produkce je Fairweather Manor (FWM) zajímavý především svým herním designem, který se odchyluje od zvyklostí českých plně produkčních dramatických larpů.

V následujícím článku se vám pokusíme přiblížit, jak je FWM postavený, čím se odlišuje od podobných tuzemských her, co na něm fungovalo, a co naopak drhlo. Budeme se soustředit hlavně na teoretický koncept designu, ale zmíníme i nějaké praktické detaily (mechaniky, workshopy), abyste získali co nejpřesnější obrázek, co vám tahle hra může nabídnout.
Celý článek »

Od uživatelů k Databázi, od tvůrců k uživatelům, část II.

Relativně nedávno jsme se snažili z larpové komunity posbírat nějaká data, která by nám poskytla lepší vhled do toho, jak je Československá larpová databáze používaná, co od ní její uživatelé chtějí a co jim vadí. V první části článku jsme přinesli některé obecné výsledky ankety a rozebrali jsme, co by se mělo v budoucnu měnit po obsahové stránce. Druhá (závěrečná) část se bude zaobírat vzhledem a funkčností Databáze a podíváme se také na nějaká ožehavá témata…

IMG_3967

Celý článek »

Od uživatelů k Databázi, od tvůrců k uživatelům, část I.

Relativně nedávno jsme se snažili z larpové komunity posbírat nějaká data, která by nám poskytla lepší vhled do toho, jak je Československá larpová databáze používaná, co od ní její uživatelé chtějí a co jim vadí. Výsledky vám přinášíme v tomto článku a zároveň s nimi i nějaký výhled do blízké budoucnosti Databáze jako odpověď na námitky a náměty, které se ve vašich odpovědích objevily.

image-resource

Celý článek »

Nejčastější štítky

Archivy